WASP-HS finansierar ett forskningsnätverk om artificiell intelligens och högre utbildning. Syftet med nätverket är att stärka möjligheterna till kunskapsutbyte, samordning och strategisk utveckling inom området.
AI förändrar förutsättningarna för högre utbildning, både när det gäller innehåll, former och organisation. Utvecklingen väcker frågor om hur utbildningens kvalitet, relevans och likvärdighet kan säkerställas, samt hur studenter bäst kan förberedas för kunskapsmiljöer där AI är en integrerad del.
För att möta dessa utmaningar lanserar WASP-HS Research Network AI and Higher Education, en nationell plattform för samarbete mellan forskare, lärare, edtech-utvecklare, praktiker och beslutsfattare. Nätverket syftar till att stärka möjligheterna till kunskapsutbyte, samordning och strategisk utveckling inom detta område.
Gå med i nätverket
Den som är intresserad av att ansluta sig till WASP-HS forskningsnätverk för AI och högre utbildning kan kontakta Cormac McGrath på cormac.mcgrath@edu.su.se.

